Vážení, šíří se nám po obci zbytečně negativní nálady ohledně školy. Prosím přečtěte si dlouhý text níže, ať víte více. Věřím, že se všichni shodneme na tom, že částečná zářijová "nepohoda" ať již pro paní učitelky či děti při výuce v jiných veřejných prostorách může být a zajisté je nepohodlná, ale je nezbytná, a to z důvodu, aby náš pedagogický sbor a děti byly v bezpečném a kulturním prostředí.
Vím, jaké je to pracovat mimo "své" řádné pracoviště. Po zvolení do funkce starosty jsem díky rekonstrukci úřadu neměla kancelář více než rok. Chod obce jsem řídila ze svého bytu. Tam jsem pracovala a přijímala vás občany i návštěvy úřadu, a to vše na mé náklady. Mé pracovní i osobní nepohodlí nikoho nezajímalo. Já ale věděla, že to dělám proto, aby naše obec měla funkční a reprezentativní úřad a moji kolegové pracovní prostředí, které si zaslouží. To samé chci pro zaměstnance školy.
Škola vypadá hezky zvenčí, ale uvnitř je to horší, vnitřní rozvody jsou původní z 70. let. Na jaře mě oslovila paní ředitelka, zda by něco šlo udělat s prostorem sborovny, aby paní učitelky měly lepší zázemí. Jak to vypadalo ve sborovně velké 17,5 m2, kde se všechny dámy setkávaly, se podívejte do fotek. Ze 3 místností v 1. patře školy se nyní stane sborovna.
Následně jsme projekt rozšířili ještě o prostor ředitelny, kde byl absolutně nevyhovující stav elektroinstalace, kdy z jediné zásuvky bylo napájeno mnoho zařízení a prodlužovacích kabelů. Hrozilo zahoření. A též datová síť, dá-li se to tak vůbec nazvat, byla nevyhovující pro potřeby stabilního a bezpečného internetu pro výuku dětí.
Ano, mohli jsme požádat ministerstvo o mnohem větší změnu v organizaci školního roku, ale nikdo nechtěl vám rodičům více komplikovat situaci, aby škola začala ještě déle než 9.9.24 obzvlášť v situaci, když obec disponuje prostory, kde se našich 48 dětí může ve 4 "třídách" učit. Děti by prázdniny uvítaly, vy rodiče nikoli. A odložit tento havarijní stav si opravdu nikdo nedovolíme. Navrhovali jsme učitelskému sboru, aby se s dětmi jelo kamkoli na školu v přírodě, kterou by obec opět uhradila, jako vždy. Nebyl o toto zájem, tedy respektujeme rozhodnutí sboru učit v alternativních prostorách.
Prostory, si paní učitelky krásně připravily. Na úřadu máme prvňáčky a druháčky. V restauraci KD jsou třeťáci (tam teď díky silnému dešti a střeše staré 25 let, zateklo, ale to spravíme), no a naši čtvrťáci a páťáci jsou ve společenské místnosti v DPS (v bývalé školce). Všechny prostory mají odpovídající hygienické zázemí, světlo, okna. Jsou pravidelně revidovány ze strany PO a BOZP. Nejsou to ale školní učebny, ale děti se mohou učit, nemusí se tak volit distanční forma výuky.
V červnu na zastupitelstvu obce byl rozpočet posílen o plánovaný výdaj na tuto akci více než 3 mil. Kč. Bylo započato s přípravou projektu, všech potřebných povolení a vyjádření.
Výběrové řízení na stavební práce vyhrála společnost HAPASTAV s.r.o., smlouva byla podepsána 29.7.2024 s termínem dokončení 30.9.2024 – ve vazbě na stavební povolení, částka 882 383,- Kč + 21% DPH.
Výroba nábytku a vybavení pro sborovnu a ředitelnu, je dle výběrového řízení zadána u Truhlářství Grohman s.r.o., 746 428,- Kč + 21 % DPH.
Měníme celou elektroinstalaci v 1. patře, též datovou síť, přidáme kamerový systém dle požadavku školy, opravíme systém vytápění, matečních hodin. Dodáme nové průtokové ohřívače, aby v družině tekla konečně teplá voda, upravíme vybavení dle požadavku učitelek. Ve sborovně bude nově kuchyňská linka se spotřebiči (trouba, varná deska, myčka, lednice, odsavač par), kde budou vaše děti mít i své hodiny vaření. Vše projde generálním úklidem, aby děti byly v čistém prostředí. Zakoupeny budou čističky vzduchu do školy a školky.
No a kdo ví, třeba někdo z vašich dětí, co nyní začínají školu například na úřadu, se sem za pár let vrátí v roli starosty či úředníka.
Výsledek bude krásný, tak prosím, držme spolu. Negace nikomu nepomohou a jen nás obírají o čas, který je potřebný věnovat právě opravám našeho majetku.
Bc. Pavla Lapčíková, starosta obce
Obec Horní Počaply leží na hranici Středočeského a Ústeckého kraje při levém břehu dolního toku řeky Labe, cca 13 km od Mělníka. Obec tvoří dvě místní části - Horní Počaply a Křivenice.
Osídlení území obce se datuje do doby pravěku. Jak dokládají archeologické nálezy, území obce bylo osídleno již v neolitu.